• „Jestem częścią małej ojczyzny -poznaję swój region”.

• W roku szkolnym 2023/2024 uczniowie klasy 5 i 6 uczestniczą w innowacji pedagogicznej związanej z poznaniem swojej najbliższej okolicy. Celem tych działań jest między innymi poznanie ciekawych miejsc w naszym mieście i regionie. W ramach innowacji uczniowie uczestniczyli 29 września w wycieczce do Ogrodzieńca. Celem wyjazdu było poznanie historii i tradycji regionu. W czasie wyjazdu dzieci miały możliwość podziwiać w Parku Miniatur makiety najbardziej znanych zamków i warowni. W Parku doświadczeń fizycznych uczniowie mogli poznać podstawowe prawa fizyki. Wiedzę tą mogli przybliżyć dzięki 47 urządzeniom. 16 listopada udało się zrealizować kolejny etap innowacji. Uczniowie zwiedzili Kopalnię Wiedzy o Cynku – ZGH „Bolesław” S.A. w Bukownie. Przed wejściem do muzeum obejrzeli maszyny, które kiedyś wykorzystywano do wydobycia rud cynku i ołowiu. Podczas zwiedzania mogli oni poznać wystawę poświęconą górniczo – hutniczej tradycji naszej małej ojczyzny. Multimedialna trasa zwiedzania obejmowała m.in. seans audiowizualny pt. „Żywioły”, ekspozycję zatytułowaną „Skarby ziemi olkusko-bolesławskiej”. W dalszej części  uczniowie poznali sposób eksploatacji i produkcji surowców. Końcowym etapem zwiedzania były sale, w których przedstawiono liczne pamiątki związane z tradycjami górniczymi oraz pokazano jak dawniej mieszkali górnicy z naszych terenów. W tym dniu dzieci wzięły również udział w warsztatach plastycznych w MOK w Bukownie. Tematem prac były dekoracje wykonane farbami na poszewkach.                                                                      Udział w innowacji pozwala uczniom na kształtowanie poczucia własnej tożsamości regionalnej, przywiązania do swojego miasta i regionu. Koordynatorkami tego przedsięwzięcia są:  Magdalena Pietras, Anna Skrzyńska i  Iwona Gugała.

• Ruch i zdrowe odżywianie to moje wyzwanie

• Nasza szkoła po raz drugi uczestniczyła w realizacji projektu zdrowotnego Ruch i zdrowe odżywianie to moje wyzwanie. Jest to program skierowany do uczniów z klas I - VI oraz ich rodziców. Głównym celem tego projektu jest aktywizacja ruchowa dzieci, rodziców, a także propagowanie w środowisku szkolnym i lokalnym zdrowego stylu życia. Program jest objęty patronatem Marszałka Województwa Małopolskiego oraz Dziecięcego Szpitala im. św. Ludwika w Krakowie.

Rodzicom zaprezentowaliśmy materiały dotyczące zdrowego stylu życia w postaci filmów i webinarów .Uczestniczyli także aktywnie w zajęciach ruchowych wspólnie ze swoimi pociechami. Tego typu zajęcia dostarczają każdej ze stron mnóstwo radości, humoru, poprawiają samopoczucie, pozytywnie wpływają na sprawność, pozwalają budować pozytywne relacje między ludźmi - co ważne również wśród najmłodszego pokolenia.

Serdecznie dziękujemy Rodzicom i dzieciom z klas I-VI za udział i zaangażowanie w projekcie Ruch i zdrowe odżywianie to moje wyzwanie.

Koordynatorki projektu:

Dorota Wincenciak, Renata Dukat, Lidia Mańka

• Malowanie bombek choinkowych

• Dzieci z klasy pierwszej, drugiej i trzeciej uczestniczyły w warsztatach malowania ozdób choinkowych. Podczas wizyty w fabryce dowiedzieliśmy się jakie są etapy powstawania bombki szklanej, jak wygląda ręczne formowanie szkła oraz poznaliśmy tajniki dekorowania ozdób choinkowych. W trakcie warsztatów plastycznych dzieci samodzielnie dekorowały bombkę szklaną według własnego pomysłu. Powstały bardzo ciekawe i piękne bombki, które dzieci zabrały ze sobą do domów. Na pewno znajdą swoje miejsce na świątecznej choince.

• Warsztaty Bożonarodzeniowe i wizyta w Urzędzie Miasta

• 29 listopada klasa trzecia i czwarta wzięły udział w Warsztatach Bożonarodzeniowych w Miejskim Ośrodku Kultury w Bukownie. Uczniowie zapoznali się z tradycjami świątecznymi oraz obejrzeli ciekawy film.

Uczniowie odwiedzili również Urząd Miasta w Bukownie i w towarzystwie Burmistrza Pana Mirosława Gajdziszewskiego poznali tajniki pracy w urzędzie.