- Na tropie renesansu
- Baw się i bądź bezpieczny
- Indywidualizacja procesu kształcenia dzieci z klas I-III
- Wszystkie Kolory Świata
- Nie pal przy mnie, proszę..
- Wszystkie Kolory Świata - wyniki głosowania
- Razem możemy zrobić więcej - innowacja
- Znajdź właściwe rozwiązanie
- Ratujemy i uczymy ratować
- Bezpieczeństwo i mobilność dla wszystkich
- Klub Bezpiecznego Puchatka
- Czysta Małopolska
- Raport z realizacji projektu "Czysta Małopolska"
- Żyj smacznie i zdrowo!
- Lepszy świat przez wolontariat
- Turniej "Bezpieczna Szkoła - Demokratyczny Kraj"
- Śniadanie Daje Moc
- Dbajmy o przyszłość OZE
- "Szkoła wolna od uzależnień"
- Odkrywamy świat wierszy Małgorzaty Strzałkowskiej
- „Co można zrobić i w jaki sposób zachęcić uczniów do czynnego uprawiania sportu”?
- Program Zdrowotny profilaktyki zakażeń wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV) w Małopolsce
- MALI uczniowie idą do szkoły
- Małopolski Program Edukacji Zdrowotnej
- „Książki naszych marzeń”
- „mPotęga”
- Program zdrowotny
- Burza w laboratorium
- "Ratujemy i Uczymy Ratować" - 2017
- Szkoła Podstawowa nr 2 im. Wł. St. Reymonta w Bukownie przystępuje do projektu "Modernizacja kształcenia zawodowego w Małopolsce II"
- Poznaj swoje miasto
- „Jestem mały, wiem więcej”
- W szkole może być ciekawie...
„Co można zrobić i w jaki sposób zachęcić uczniów do czynnego uprawiania sportu”?
Proponowany projekt ma poszerzać wiedzę oraz pogłębiać wiadomości na temat uprawiania sportu oraz co trzeba zrobić i w jaki sposób zachęcać do jego uprawiania, prowadzony w ramach lekcji wychowania fizycznego, informatyki, języka polskiego. Każda z grup wykonuje przydzielone im zadania. Podsumowaniem projektu będzie przedstawienie zgromadzonych materiałów z wykorzystaniem prezentacji PowerPoint oraz gazetka szkolna.
Instrukcja projektu
- Cele projektu:
- Rozwój zainteresowań;
- Korzyści płynące z systematycznego treningu, aktywności ruchowej;
- Sport jako sposób na życie;
- Poszerzenie wiedzy oraz świadomości uczniów o istocie sportu w rozwoju młodego człowieka;
- Wpływ ćwiczeń fizycznych na rozwój organizmu;
- Doskonalenie umiejętności tworzenia prezentacji multimedialnej, wykresów (Power Point, Excel);
- Przeprowadzenie spotkań z regionalnymi przedstawicielami sportu, przedstawicielami służby zdrowia, organizacjami społecznymi promujący zdrowy tryb życia;
- Źródła informacji:
- Zasoby biblioteki szkolnej i publicznej, Internet;
- Zadania dla uczniów:
- Poznanie własnych możliwości i osiągnięć (udział w teście wydolnościowym PRÓBA HARWARDZKA i testach sprawności fizycznej MTSF );
- Ułożenie pytań do ankiet;
- Przeprowadzenie ankiet na temat zdrowego stylu życia, uprawiania sportu w klasie I, III gimnazjum (analiza ankiety w formie wykresów);
- Wykonywanie cyklu gazetek na temat prawidłowego odżywania, zagrożeń wynikających z uprawiania sportu, doping i jego wpływ na organizm, używki i ich wpływ na zdrowie;
- Obserwacja organizmu (na podstawie wyników w/w testów)
- Udział w treningach zawodach
- Zachęcenie innych do czynnego uprawiania sportu
- Zapoznanie się z wpływem wysiłku fizycznego na organizm
- Przedstawienie pozytywnych skutków aktywności fizycznej na rozwój młodego organizmu
- Przedstawienie konkretnych sposobów zachęcających do czynnego uprawiania aktywności fizycznej
PODSUMOWANIE
Głównymi celami naszego projektu było:
- Rozwój zainteresowań;
- Korzyści płynące z systematycznego treningu, aktywności ruchowej;
- Sport jako sposób na życie;
- Poszerzenie wiedzy oraz świadomości uczniów o istocie sportu w rozwoju młodego człowieka;
- Wpływ ćwiczeń fizycznych na rozwój organizmu;
- Przeprowadzenie spotkań z regionalnymi przedstawicielami sportu, przedstawicielami służby zdrowia, organizacjami społecznymi promujący zdrowy tryb życia;
Pierwszym spotkaniem w jakim wzięliśmy udział było spotkanie z paniami reprezentującymi firmę " Forever ", które opowiadały o suplementacji i zdrowej diecie. Dowiedzieliśmy się i uświadomiliśmy sobie, że lepiej zamienić nasze ulubione przekąski na zdrowe i dodające nam na dłużej energii produkty. Napoje gazowane i słodzone na wodę. Zdrowe nie znaczy złe. Zdrowy tryb życia jest znów w modzie i warto wprowadzić go do swojego planu dnia, w końcu ruch to zdrowie.
Następnym punktem naszej projektowej wycieczki było spotkanie z panią z Sanepidu, która przedstawiła i omówiła skutki, oraz co zrobić aby zapobiegać chorobom takim jak bulimia, anoreksja, otyłość, nadciśnienie. Pani podsunęła nam również kilka pomysłów jak rozpoznać i w jaki sposób zareagować oraz pomóc kiedy dowiemy się że takie osoby są wśród nas. Ale jednak pod koniec spotkania doszliśmy do wniosku że najważniejsze w naszym życiu jest po prostu zaakceptowanie się takim jakim się jest , bo w końcu każdy z nas jest wyjątkowy.
Nie moglibyśmy zapomnieć również o zajęciach wychowania fizycznego, gdzie uczniowie uczestniczyli w teście wydolnościowym o nazwie Próba Harwardzka. Zajęcia miały nam pokazać obraz naszej sprawności, wytrzymałości oraz tak zwany hart ducha czyli zaangażowanie. Otrzymane wyniki zarówno u uczniów Szkoły Podstawowej i Gimnazjum oscylowały według wskaźnika FI (sprawność fizyczna) 55-64 co daje ocenę wydolności poniżej przeciętnej. Wykonaliśmy gazetkę ścienną o diecie i ruchu, którą można oglądać na korytarzu szkolnym.
W trakcie trwania projektu poprosiliśmy również szkolną społeczność gimnazjalną o wypełnienie wcześniej przygotowanych ankiet na temat zdrowego stylu życia, oraz w jakim stopniu jest stosowany na co dzień, a także o uprawianiu sportu w szkole i w gronie najbliższych. Analiza przeprowadzonych ankiet pokazała nam, że tak naprawdę każdy albo przynajmniej każdy ma styczność z jakimś sportem, ruchem, ćwiczy regularnie. Pomimo, że wyniki nie są jeszcze rewelacyjne, cieszy zarówno wzrost zainteresowania aktywnością fizyczną, jak i motywy, które nami kierują - ćwiczymy dla zdrowia, przyjemności i lepszego samopoczucia.
Ostatnim, a zarazem największym i najbardziej zapamiętanym wydarzeniem z całego projektu było spotkanie z zawodnikami i trenerami klubu piłkarskiego GKS Katowice. Mieliśmy przyjemność wysłuchania wywiadu z naszymi gośćmi. Choć niektóre z pytań były trudne lub lekko chaotyczne doszliśmy do porozumienia i dowiedzieliśmy się bardzo dużo na temat ich zawodu wyrzeczeń, które są z nim związane oraz sukcesów, które warto odnosić i zapamiętywać. Bo przecież każde małe zwycięstwo prowadzi do dużej wygranej. Po wyczerpaniu przygotowanych pytań oraz pytań zadawanych na bieżąco przystąpiliśmy do wspólnej rozgrzewki, którą poprowadzili wyżej wymienieni goście. Nieśmiałość i strach poszły w odstawkę kiedy wszyscy weszli na boisko, każdy mógł choć przez chwile poczuć się jak piłkarz pełnej klasy co było bardzo na plus bo naprawdę każdy z osobna spędził ten czas znakomicie. Po rozgrzewce i kilku naprawdę fajnych jak i pomysłowych ćwiczeniach mieliśmy czas na grę z udziałem profesjonalnych piłkarzy. Gra zespołowa była świetna czego przykładem było to, że każdy z nas wychodził z sali smutny z faktu tak krótkiego spędzenia czasu z piłkarzami, a zarazem szczęśliwy poprzez dobrą zabawę oraz ruch, który przyśpieszył wydzielanie endorfiny.
Dziś po podsumowaniu wszystkich wydarzeń jesteśmy możemy zaobserwować pozytywne zjawisko. To moda na uprawianie sportu, która weszła w nasze życie codzienne. Na ulicach można zatem spotkać coraz więcej osób biegających, poruszających się na rowerze lub też maszerujących z kijami. Chętniej odwiedzane są również siłownie, pływalnie oraz kluby fitness. Nic w tym dziwnego. Aktywny styl życia stał się w ostatnich latach bardzo modny, a jego największą zaletą jest nie tylko poprawa kondycji, ale i ogólnego stanu zdrowia.
Jesteśmy bardzo zadowoleni z tego co udało nam się doświadczyć w trakcie realizacji projektu. Będziemy przez to posiadać wiedzę na różne dość istotne i przydatne tematy, które mogą towarzyszyć nam w naszym dalszym życiu.
Uczniowie klasy II gimnazjum
Nasze prezentacje: