• „CZYTAM Z KLASĄ lekturki spod chmurki”

• Innowacja pedagogiczna

„CZYTAM Z KLASĄ lekturki spod chmurki”

międzynarodowy projekt edukacyjny

wspierający rozwój czytelnictwa

w roku szkolnym 2022/2023

edycja IV

„Podróżowanie przez czytanie”

Imię i nazwisko autora projektu

Honorata Szanecka

Imię i nazwisko nauczycieli prowadzących innowację

Dorota Wincenciak

Renata Dukat

Lidia Mańka

Innowacja przeprowadzona zostanie na następujących zasadach:

Rodzaj innowacji: programowo - metodyczna

Program innowacyjny przeprowadzony zostanie w klasach I,II oraz III Szkoły Podstawowej nr 2 w Bukownie.

Innowacja pedagogiczna realizowana będzie od 3 października 2022r.              do 31 maja 2023r.

Materiały do prowadzenia zajęć pochodzić będą z zasobów własnych szkoły.

Innowacja opiera się na niestandardowym sposobie pracy z lekturą. Poprzez atrakcyjne zadania projektowe, uczniowie włączą się w wiele innowacyjnych działań z tekstem. Czwarta edycja projektu, zaprojektowana na rok szkoły 2022/2023, polega na skorelowaniu czytania danej lektury ze zgłębianiem wiedzy na temat wybranych krajów na kuli ziemskiej, o których będzie mowa w czytanym tekście, ich piękna, różnorodności, kultury i tradycji. Ponadto uczniowie nauczą się pakowania bagażu podróżnego, postępowania w przypadku zgubienia się, a także pisania i wysyłania pocztówek lub listów.

Praca z książką stanie się przyczynkiem do realizacji wielu kreatywnych zadań oraz akcji czytelniczych, wybranych przez uczniów, spośród propozycji zamieszczonych w Regulaminie projektu.

1. Opis zasadności wprowadzenia innowacji

Słowo „lektura” jest postrzegane przez dzieci jako przykry obowiązek. Aby zmienić nastawienie uczniów, od 1 października 2022r. wprowadzamy do swoich klas projekt edukacyjny autorstwa Honoraty Szaneckiej, upowszechniający czytelnictwo, którego założeniem jest zachęcenie dzieci do zgłębiania wiedzy na temat wybranych krajów poprzez czytanie książek.

Ponadto projekt zakłada kreatywną pracę z lekturą, skoncentrowaną na nauczaniu poprzez zabawę i aktywne działanie.

1. Cele innowacji

Cele ogólne:

• rozbudzanie u uczniów ciekawości literackiej,
            • rozwijanie aktywności czytelniczej,
            • doskonalenie czytania ze zrozumieniem oraz aktywnego słuchania,
            • zachęcanie rodziców do czytania dzieciom,
            • pogłębianie wiedzy na temat wybranych krajów na kuli ziemskiej, ich piękna, różnorodności, kultury i tradycji,
            • integracja zespołu klasowego,
            • współpraca placówek oświatowych z terenu całego kraju i zagranicznych szkół polonijnych.

Projekt składać się będzie z trzech MODUŁÓW:

I MODUŁ od 03.10.2022r. do 31.12.2022r.

PODRÓŻE PO POLSCE

II MODUŁ od 01.01.2023r. do 31.03.2023r.

PODRÓŻE PO EUROPIE

III MODUŁ od 01.04.2023r. do 31.05.2023r.

PODRÓŻE PO ŚWIECIE

• Zielona szkoła

• Z życia kolonisty

Wspólne chwile

Relaks na plaży

Impreza! Czas start!

Wycieczka do Jarosławca

Chrzest morski

Wycieczka do Kołobrzegu

Wycieczka do Darłowa

Pożegnanie z morzem

• XI Ogólnopolski Tygodnia Świadomości Czerniaka

• Budowanie świadomości oraz zachęcenie do rozwagi i ochrony skóry przed promieniami UV podczas wakacyjnego odpoczynku to cel XI Tygodnia Świadomości Czerniaka, rozpoczynającego się 17 maja. Za pośrednictwem tegorocznego hasła „Baw się dobrze! #NIEspieczRAKA” zwracamy uwagę na konieczność przestrzegania zasad profilaktyki wśród wszystkich dorosłych, bez względu na wiek, preferencje i wybrany sposób spędzania wolnego czasu na zewnątrz – aktywnie, na sportowo i w biegu czy spokojnie, na leżaku we własnym ogrodzie.

Ambasadorkami XI Tygodnia Świadomości Czerniaka zostały aktorki, mama i córka, Maria Winiarska oraz Zofia Zborowska-Wrona. W myśli zasady „Baw się dobrze! #NIEspieczRAKA” zachęcają wszystkich do rozwagi i priorytetowego traktowania swojego zdrowia, bez konieczności rezygnowania ze swoich ulubionych aktywności.

• Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

• 28 kwietnia 2022 r. świętowaliśmy w naszej szkole 231 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja. Była to pierwsza konstytucja w Europie i druga, po amerykańskiej na świecie. Z tej okazji uczniowie i uczennice z klasy 7b pod opieką wychowawcy klasy przygotowali uroczystą akademię, podczas której przybliżyli nam historię uchwalenia Konstytucji 3 maja. Wysłuchaliśmy również wierszy a także pięknych pieśni, które zaśpiewała uczennica klasy 5.