• Szkolne Święto Wody

• Woda – dar bezcenny

Pod takim tytułem 15.06. odbyło się u nas Szkolne Święto Wody, które swoją obecnością uświetnili: Zastępca Burmistrza miasta Bukowna – pan Józef Paluch, a także pan Grzegorz Cebo -Wiceprezes Zarządu Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Olkuszu, pani Dorota Stach - Kierownik Laboratorium Badania Wody i Ścieków PWiK w Olkuszu oraz pani Ewelina Baczek i pani Katarzyna Kamionka – reprezentujące Stację Sanitarno – Epidemiologiczną w Olkuszu.
          Zaproszeni goście w bardzo interesujący sposób opowiedzieli nam, jak ważną rolę w naszym życiu pełni woda i dlaczego powinniśmy ją oszczędzać. Z kolei uczniowie klasy III gimnazjum w swojej prezentacji zwrócili uwagę na fakt, że
          nie wszyscy ludzie na świecie mogą w taki sam sposób korzystać z wody, gdyż ponad 660 milionów ludzi żyje w regionach, gdzie brakuje dostępu do czystej wody lub jest on ograniczony. Bardzo często także jedyna woda, jaką mogą spożywać ci ludzie, nie nadaje się do tego. Brudna, zanieczyszczona woda jest przyczyną wielu chorób, które mogą prowadzić nawet do śmierci. Brak dostępu do wody ma także wiele innych konsekwencji. Zmusza ludzi do wielokilometrowych wędrówek do najbliższego źródła. Najczęściej odpowiedzialne za dostarczanie wody do  gospodarstw domowych są kobiety i młode dziewczynki, przez co nie mogą chodzić do szkoły. Gimnazjaliści zaprezentowali film o historii Ayshy, która aż osiem godzin dziennie spędza na zdobywaniu wody. Brak wykształcenia dziewczynek takich jak Aysha wpływa na ich dorosłe życie. Dlatego tak ważne jest zagwarantowanie dostępu do czystej wody wszystkim ludziom, by mogli w pełni korzystać ze swoich praw. Podczas szkolnego święta wystąpili również uczniowie klas IV, V i VI, którzy zaprezentowali taniec i piosenkę, a na zakończenie wszyscy otrzymali butelkę pysznej wody ufundowaną przez firmę Jurajska Sp. z o.o., której serdecznie dziękujemy, a patronem całego projektu pt. ZaWODY dla AFRYKI był UNICEF.

Mamy nadzieję, że Szkolne Święto Wody uświadomiło wszystkim, że woda jest darem bezcennym, o który musimy się troszczyć, by wystarczyło go dla wszystkich mieszkańców naszej planety.