Regulamin świetlicy
REGULAMIN ŚWIETLICY SZKOLNEJ
W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 2
IM. WŁADYSŁAWA STANISŁAWA REYMONTA
W BUKOWNIE
I POSTANOWIENIA OGÓLNE
- Świetlica czynna jest w dniach zajęć szkolnych w godzinach od 7.45 do 15.05.
- Świetlica realizuje swoje zadania według rocznej organizacji pracy opiekuńczo-wychowawczej świetlicy.
- Rodzice (opiekunowie) ubiegający się o przyjęcie dziecka do świetlicy składają kartę zgłoszenia zawierającą dokładne dane dziecka i niezbędne informacje dodatkowe, w tym czas przebywania ucznia w świetlicy szkolnej w ciągu tygodnia, informację, o odbiorze ucznia ze świetlicy (imiona i nazwiska osób, które oprócz rodziców ewentualnie będą przyprowadzać i odbierać dziecko), oświadczenia rodziców, dokładny dzień i godzina, o której dziecko samodzielnie może wyjść do domu (pisemna zgoda rodzica dziecka, które ukończyło 7 rok życia, o samodzielnym powrocie do domu).
- Do świetlicy mogą uczęszczać uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum w tym uczniowie nie biorący udziału w lekcjach religii, lub innych zajęciach edukacyjnych , uczniowie, którzy oczekują na terenie szkoły na planowane zajęcia lekcyjne lub pozalekcyjne oraz dowożeni do szkoły.
- W świetlicy szkolnej mogą przebywać również uczniowie danej klasy, skierowani do niej przez dyrektora szkoły w wyjątkowej sytuacji, np. gdy zaistnieje nagła potrzeba zorganizowania zastępstwa za nieobecnego na lekcji nauczyciela.
- Każdy wychowanek świetlicy, uczeń przebywający czasowo w świetlicy jest zobowiązany do przestrzegania regulaminu świetlicy.
- W świetlicy zatrudnia się pracowników pedagogicznych – nauczycieli wychowawców, którzy są członkami Rady Pedagogicznej.
- Wychowawca klasy wystawiając ocenę z zachowania na koniec roku szkolnego uwzględnia opinię wychowawcy świetlicy na temat każdego dziecka uczęszczającego do świetlicy.
- Grupa świetlicowa może liczyć maksymalnie 25 uczniów w jednym czasie.
- Zajęcia świetlicowe odbywają się w pomieszczeniach świetlicy, w innym pomieszczeniu, na boisku szkolnym lub placu zabaw, szczególnie w sytuacjach gdy pozwalają na to warunki pogodowe.
- Wychowawcy świetlicy nie panoszą odpowiedzialności za wartościowe przedmioty przynoszone do szkoły.
- Nie podlega opiece dziecko, które nie dotrze do świetlicy.
- Dzieci ze świetlicy odbierane są przez rodziców lub inne upoważnione osoby w karciezgłoszeniowej.
- Dziecko poniżej 7 roku życia nie może samodzielnie opuszczać świetlicy szkolnej oraz nie może być odbierane przez dziecko, które nie ukończyło 10 roku życia. Zgodę na wyjście dziecka z osobą małoletnią, należy rozumieć jako zgodę na samodzielne wyjście dziecka ze świetlicy.
- W wyjątkowych wypadkach, jeśli dziecko miałoby być odebrane przez osobę nie umieszczoną w karcie zgłoszeniowej, potrzebne jest jednorazowe pisemne oświadczenie rodziców, które powinno być dostarczone do świetlicy.
- W przypadku samodzielnego wyjścia dziecka ze świetlicy do domu potrzebne jest oświadczenie rodziców ze zgodą na takie wyjście, z podaniem daty i godziny, o której dziecko ma opuścić świetlicę.Rodzice, których dziecko samodzielnie wraca do domu, ponoszą pełną odpowiedzialność za jego bezpieczeństwo.
- Osobom nieupoważnionym lub opiekunom w stanie nietrzeźwym dzieci nie będą przekazywane. Wychowawca będzie wzywał innego opiekuna wymienionego w karcie. O takiej sytuacji będzie informowany Dyrektor Szkoły, pedagog lub psycholog szkolny, a w szczególnych przypadkach policja.
- Rodzice i opiekunowie zobowiązani są do poinformowania nauczyciela świetlicy o odbiorze dziecka ze świetlicy.
- Rodzic/opiekun osobiście odbiera dziecko ze świetlicy, oczekując na niego przed salą świetlicową.
- Życzenie rodziców dotyczące nieodbierania dziecka przez jednego z rodziców musi być poświadczone przez orzeczenie sądowe.
- Jeżeli w trakcie trwania roku szkolnego, rodzic/opiekun postanowi wypisać dziecko ze świetlicy, powinien ten fakt zgłosić wychowawcy świetlicy.
- Obowiązkiem rodziców/opiekunów jest przestrzeganie godzin pracy świetlicy szkolnej i punktualnego odbierania dzieci. Po godzinie 15.05 nauczyciele, wychowawcy i inni pracownicy szkoły nie zapewniają dzieciom opieki i nie ponoszą odpowiedzialności za nie.
- Uczniowie posiadający pisemną zgodę rodziców mogą samodzielnie wychodzić ze świetlicy do domu, po zgłoszeniu wyjścia wychowawcy.
- O wszelkich zmianach dotyczących trybu odbierania dziecka ze świetlicy, zwolnienia z zajęć na świetlicy, czy też wcześniejszego wyjścia ze świetlicy, rodzice zobowiązani są powiadomić wychowawców pisemnie (z datą i podpisem), osobiście lub telefonicznie.
- Rodzice/opiekunowie zobowiązani są powiadomić wychowawców świetlicy o zmianie danych kontaktowych oraz wszystkich innych istotnych informacjach, które mogą mieć wpływ na bezpieczeństwo i funkcjonowanie dziecka w szkole (choroby, alergie, orzeczenia poradni, itp.)
- W momencie zapisu dziecka do świetlicy rodzice zapoznają się i akceptują Regulamin Świetlicy.
II PRAWA I OBOWIĄZKI UCZNIA W ŚWIETLICY
UCZEŃ MA PRAWDO DO:
- respektowania swoich praw i obowiązków,
- uczestnictwa i udziału we wszystkich organizowanych zajęciach, zabawach i imprezach,
- rozwijania samodzielności, samorządności oraz społecznej aktywności,
- rozwijania swoich zainteresowań, zamiłowań i uzdolnień,
- życzliwego i podmiotowego traktowania,
- swobody w wyrażaniu myśli i przekonań,
- uzyskania pomocy w przypadku trudności w nauce,
- właściwie zorganizowanej opieki wychowawczej (zapewnienie bezpieczeństwa psychicznego i fizycznego),
- poszanowania godności osobistej, ochrony przed przemocą fizyczną i psychiczną,
- korzystania z pomieszczeń świetlicowych, boiska szkolnego i placu zabaw,
- korzystania z materiałów plastycznych, księgozbiorów i gier.
UCZEŃ MA OBOWIĄZEK:
- przestrzegać określonych zasad, dotyczących przede wszystkim: bezpieczeństwa pobytu w świetlicy, kulturalnego zachowania się, współdziałania w grupie, podstawowych zasad higieny, dbania o ład i porządek oraz szanowania sprzętu świetlicowego,
- stosować ogólnoszkolne warunki korzystania z telefonów komórkowych i innych urządzeń elektronicznych,
- stosować się do poleceń wychowawcy świetlicy oraz innych pracowników szkoły,
- informować każdorazowo wychowawców świetlicy o swoim przyjściu oraz wyjściu ze świetlicy szkolnej,
- meldować wszelkie wypadki oraz swoje złe samopoczucie,
- aktywnie uczestniczyć w zajęciach, zabawach i imprezach świetlicowych,
- ponosić odpowiedzialność za własne postępowanie,
- zachowywać się kulturalnie w świetlicy.
III DOKUMENTACJA ŚWIETLICY
- Roczny plan pracy dydaktyczno –wychowawczej świetlicy szkolnej zatwierdzony przez dyrektora szkoły na początku roku szkolnego.
- Roczne sprawozdanie z działalności świetlicy szkolnej.
- Ramowy rozkład dnia świetlicy szkolnej.
- Dziennik zajęć (jeden na grupę).
- Karty zgłoszeń dzieci do świetlicy szkolnej.
- Regulamin świetlicy szkolnej.
IV POSTANOWIENIA KOŃCOWE
- Uczestnik świetlicy może otrzymać za swoją postawę wyróżnienia, pochwały i nagrody rzeczowe.
- Za nieodpowiednie zachowanie uczeń może otrzymać upomnienia i nagany zgodnie z przepisami statutu szkoły, a w szczególnych przypadkach zostać zawieszony w prawach uczestnika świetlicy, do usunięcia włącznie.