• Baw się i bądź bezpieczny

        •  


          Regulamin Projektu Edukacyjnego UNICEF – Baw się i bądź bezpieczny!

           

          I. Postanowienia ogólne

           

          § 1

          Projekt „Baw się i bądź bezpieczny!” jest drugą edycją projektu edukacyjnego opracowanego i przygotowanego przez Polski Komitet Narodowy UNICEF, zwany w dalszej części UNICEF.

           

          II. Cele projektu

           

          § 2

          Celem Projektu Edukacyjnego UNICEF „Baw się i bądź bezpieczny!” jest zachęcenie nauczycieli do przeprowadzenia w ich szkołach zajęć dotyczących bezpieczeństwa dzieci i przekazanie najmłodszym wiedzy o tym:

          • jak dbać o własne bezpieczeństwo,
          • jak unikać sytuacji ryzykownych mogących doprowadzić do zagrożenia zdrowia i życia dziecka,
          • jak należy się zachować, kiedy dochodzi do wypadku.

           

          III. Uczestnicy projektu

           

          § 3

          Projekt jest skierowany do szkół podstawowych i przedszkoli w Polsce. Zaproszenie do uczestnictwa w projekcie wysyłane są drogą mailową. UNICEF nie pobiera żadnych opłat za udział w projekcie.

           

          IV. Zasady uczestnictwa

           

          § 4

          Warunkiem przystąpienia do projektu jest:

          a) Zapoznanie się z dokumentami projektu – regulaminem i harmonogramem (zarejestrowanie placówki do akcji jest równoznaczne z akceptacją regulaminu projektu),

          b) Zadeklarowanie gotowości przeprowadzenia zajęć dotyczących bezpieczeństwa dzieci na terenie szkoły. UWAGA: Prosimy dokładnie zapoznać się z dokumentami projektu, gdyż nie wszystkie elementy są obowiązkowe do zrealizowania.

          c) Wyznaczenie nauczyciela w szkole, który zobowiąże się do koordynowania projektu,

          d) Zarejestrowanie się do projektu na stronie www.unicef.pl (zakładka „szkoły i uczelnie. Instrukcja jak dokonać rejestracji on-line dostępna pod informacją o akcji w zakładce „dokumenty projektu”),

          e) Po zakończeniu projektu wypełnienie raportu z przebiegu akcji w szkole (raport dostępny dla Koordynatorów po zalogowaniu się na „moje konto” od maja 2012r.)

           

          § 5

          UNICEF zobowiązuje się :

          a) Wysłać nieodpłatnie materiały umożliwiające przygotowanie i poprowadzenie lekcji dotyczącej bezpieczeństwa dzieci (plakaty, publikację dla nauczyciela oraz zgrane na płytkę CD: prezentację multimedialną, grę edukacyjną i materiały dodatkowe),

          b) Wysłać każdej placówce, która zrealizuje projekt i złoży raport końcowy z jego przebiegu, dokumenty potwierdzające udział w ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej – dyplom dla szkoły i zaświadczenie dla Koordynatora

           

          § 6

          Obowiązkowe działania do przeprowadzenia w ramach projektu:

          a) Zajęcia edukacyjne z uczniami dotyczące bezpieczeństwa

          b) Spotkanie z rodzicami/opiekunami dzieci na temat bezpieczeństwa (opis propozycji spotkania z rodzicami znajduje się w dokumencie „opis projektu”)

          c) Złożenie raportu końcowego z przeprowadzonych działań (raport składany on-line, po zalogowaniu się na „moje konto” koordynatora akcji)

           

          Działania dodatkowe w ramach akcji:

          a) Wysłanie listu/petycji przez uczniów do władz lokalnych z prośbą o zwiększenie bezpieczeństwa dzieci poprzez podjęcie działań mających na celu likwidację miejsc stanowiących potencjalne zagrożenie dla dzieci w ich najbliższym otoczeniu (np. brak sygnalizacji świetlnej)

           

          V. Termin realizacji projektu

           

          § 7

          a) Realizacja projektu jest przewidziana w semestrze letnim roku szkolnego 2011/2012. Szkoły są zobowiązane do przeprowadzenia zajęć i przesłania sprawozdania z przebiegu projektu do końca roku szkolnego 2012. Dyplomy i zaświadczenia zostaną wysłane we wrześniu 2012r.

           

          VI. Postanowienia końcowe

           

          § 8

          a) Wszelkie pytania dotyczące projektu należy kierować na adres Polskiego Komitetu Narodowego UNICEF: Al. Wilanowska 317, 02-665 Warszawa, tel. 22 56 80 333, e-mail: szkoly@unicef.pl.

          b) Informacje uzyskane od uczestników projektu za pośrednictwem wypełnionego przez nich formularza zgłoszeniowego będą wykorzystane do celów informacyjnych na zasadach określonych w ustawie z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. 2002 nr 101, poz. 926, z późn. zm.).

          c) Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do opublikowania imion, nazwisk, zdjęć i informacji o uczestnikach projektu, jak również wywiadów z nimi i treści akcji przeprowadzanych na terenie szkoły na łamach prasy, na antenie radia, w Internecie, w telewizji oraz innych publikacjach.

          d) Organizator projektu

           

          Polski Komitet Narodowy UNICEF Al. Wilanowska 317 02-665 Warszawa


           

          Harmonogram projektu „Baw się i bądź bezpieczny”
           

          I.  Zajęcia edukacyjne dla uczniów:


          1. Warsztaty dotyczące:


          - bezpieczeństwa na drodze,
          - zapobieganiu utonięciom,
          - zapobieganiu oparzeniom,
          - zapobieganiu upadkom,
          - zapobieganiu zatruciom,
          - zapobieganiu wypadkom na wsi.


          2. Spotkanie z przedstawicielami straży pożarnej i policji.
          3. Udział w zajęciach z pierwszej pomocy przedmedycznej. 
          4. Zajęcia praktyczne w „miasteczku rowerowym”.

          II. Spotkanie z rodzicami poświęcone bezpieczeństwu dzieci.


          III. Podsumowanie projektu, złożenie raportu.

           


           

          Zasady bezpieczeństwa dla rodziców:

          10 rzeczy, o których należy pamiętać, by Twoje dziecko było bezpieczne!

           

          1. Dziecięca wyobraźnia nie zna granic! Staraj się przewidzieć nawet najbardziej zaskakujące pomysły dzieci!

          2. W samochodzie dzieci powinny zawsze mieć zapięte pasy i siadać na tylnych siedzeniach. Do 12 r.ż. dzieci nieprzekraczające 150 cm wzrostu muszą być przewożone w specjalnie do tego przystosowanych fotelikach.

          3. Przechodząc przez jezdnię należy korzystać wyłączenie z wyznaczonych w tym celu przejść. Pokaż dziecku jak sprawdzić czy można bezpiecznie przejść przez jezdnię.

          4. Dziecko jeżdżące na rowerze bądź wrotkach powinno mieć założony na głowę kask. Urazy głowy są jednymi z najpoważniejszych i mogą prowadzić nawet do śmierci.

          5. Dzieci powinny bawić się na świeżym powietrzu z dala od ruchliwych ulic i miejsc, gdzie jeżdżą samochody.

          6. Korzystając z kąpielisk wodnych wybierajcie tylko te strzeżone. Dziecko zawsze powinno wchodzić do wody pod opieką osoby dorosłej.

          7. Wszystkie środki chemiczne i detergenty w domu powinny być przechowywane w miejscach niedostępnych dzieciom.

          8. Lekarstwa, które są w domu należy zamykać w szafkach, do których dzieci nie mają dostępu.

          9. Kontakt z gorącymi naczyniami w kuchni i rozgrzanym piekarnikiem może doprowadzić do oparzeń skóry. Zabawa w kuchni powinna odbywać się z dala od kuchenki.

          10. Dzieci uwielbiają się wspinać i wchodzić do miejsc, które zagrażają ich bezpieczeństwu. Należy zwrócić uwagę czy dzieci nie wychodzą na niezabezpieczone tarasy, balkony, bądź czy nie bawią się w pobliżu niezasypanych dołów czy rowów.



          Raport z realizacji projektu  „Baw się i bądź bezpieczny”
           


          W ramach projektu „ Baw się i bądź bezpieczny” uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 wzięli udział w warsztatach, podczas których zdobywali wiadomości i umiejętności na temat bezpieczeństwa na drodze, zapobieganiu utonięciom, oparzeniom, upadkom, a także zatruciom i wypadkom na wsi. Dużym zainteresowaniem dzieci cieszyły się materiały edukacyjne nadesłane przez UNICEF, które zostały wykorzystane podczas ww. zajęć, a także umieszczone w widocznych miejscach w szkole. Następnie dzieci  podzieliły się  zdobytą wiedzą z rodzicami, którzy otrzymali również materiały edukacyjne na temat bezpieczeństwa. Spotkaniu z rodzicami towarzyszyła również wystawa prac, które wykonali uczestnicy konkursu plastycznego zorganizowanego w ramach projektu. Z kolei uczniowie gimnazjum przygotowali dla swoich młodszych kolegów i ich rodziców prezentację dotyczącą udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, a następnie zaprezentowali swoje umiejętności praktycznie. Z okazji Dnia Dziecka Ochotnicza Straż Pożarna w Bukownie przygotowała zajęcia dla uczniów, podczas których zaprezentowano jak zapobiegać pożarom oraz jak się zachować w sytuacji zagrożenia życia. Wielką atrakcją dla dzieci była możliwość zwiedzania wozów strażackich. Na zakończenie projektu czwartoklasiści uczestniczyli w zajęciach w miasteczku rowerowym, które zakończyły się egzaminem na kartę rowerową.