• Dzień Patrona

• "Rzeczywistość jest z tej samej przędzy co marzenia.”

Władysław Stanisław Reymont – nasz patron

W środę, 25 maja, świętowaliśmy w naszej szkole Dzień Patrona - Władysława Stanisława Reymonta.   W tym roku Dzień Patrona poprzedzony został konkursem plastycznym kl I-III SP o tematyce: „Wiosna na wsi - cztery pory roku” oraz dla uczniów kl IV-VI SP i I-III gimnazjum o tematyce: „Portret Noblisty”. W konkursie dla młodszych uczniów wyróżnienie otrzymał Maciej Liszka z kl. Ia, III miejsce zajęła Maja Piasta z kl. III, miejsce II zajął Aleksander Kaczmarczyk, miejsce I zajął Mateusz Liszka z klasy III.  Najlepszym „Portretem Noblisty” kl. IV-VI okazała się praca Bartosza Pośpiecha z kl. VI, III miejsce zajęła Julia Gad z kl. IV, II miejsce zajęła Alicja Goc. Natomiast w kl I-III gimnazjum nagrodę za I miejsce otrzymała Magdalena Paluch z kl. III, za II miejsce Wiktoria Skotniczna z kl. III i za III miejsce Justyna Szlęzak z kl. III. Nasz apel rozpoczęli uczniowie z kl. I gimnazjum, którzy zatańczyli „Krakowiaka”. W dalszej części uroczystości gimnazjalistki z kl. II, Magdalena Szyniec oraz Weronika Mazur  przybliżyły społeczności szkolnej fakty z życia noblisty oraz jego dzieła. Wspomniano również o ekranizacjach powieści: „Ziemi obiecanej”, „Komediantki” i „Chłopów”. Bartek Łonak z klasy V zaprezentował biografię naszego szkolnego patrona. Dodatkowym wzbogaceniem prezentacji były fragmenty filmów, które powstały na podstawie powieści Reymonta: „Ziemia obiecana” i „Chłopi”. Społeczność szkolna mogła również pośmiać się podczas przedstawienia pt.: „Lekcja polskiego”, na której uczennice (Magda Szyniec, Weronika Mazur - kl. II gimnazjum) dyskutowały z nauczycielką (Łucją Wylaź, kl. V)  o powieści pt. „Chłopi”. Kolejnym punktem obchodów Dnia Patrona było „Wielkie czytanie” fragmentów utworów W. S. Reymonta: „Śmierć Boryny” czytana przez Julię Kubanek z kl. VI, „Jagna” czytana przez Łucję Wylaź z kl. V oraz „Komediantka” czytana przez Kamilę Dąbek z kl. VI. W programie obchodów nie zabrakło postaci pisarza, zagranej przez Adama  Drozda z kl. II gimnazjum oraz jego żony Aurelii, zagranej przez Dobrosławę Kieres z kl. I gimnazjum, którzy wspominali wielkie dzieła, jakie Reymont napisał w przedstawieniu pt.: ”Scena z życia Reymonta”. W ten sposób społeczność uczniowska oddała szacunek i uczciła pamięć swojego patrona.  W drugiej części apelu uczniowie klas gimnazjalnych wzięli udział w quizie dotyczącym życia i twórczości Noblisty, do którego wcześniej musieli się przygotować. Dyplom za I miejsce w quizie otrzymała kl. I, za II miejsce kl. III, a za III miejsce kl. II gimnazjum.  Dzień Patrona został zakończony grą na skrzypcach Weroniki Mazur z kl. II gimnazjum oraz wierszem recytowanym przez Łucję Wylaź i Bartka Łonaka z kl. V.  Została również zaśpiewana piosenka pt.: ”Reymont marzy” oraz wręczenie nagród i dyplomów.  Dziękujemy uczniowi Przemkowi Skotnicznemu z kl. II gimnazjum za zagranie narratora do przedstawienia „Scena z życia Reymonta”.

Nad przebiegiem uroczystości czuwały panie: pedagog Grażyna Sztyler oraz psycholog Katarzyna Kabza. Dziękujemy Panu Krzysztofowi Kańczudze i Panu Mariuszowi Kłapcińskiemu za obsługę sprzętu technicznego.

Katarzyna Kabza