• 60 lat minęło...

        •  


          „60 lat minęło...” Szkoły Podstawowej nr 2 im. Władysława Stanisława Reymonta.


           

                        12 października 2012 r. świętowaliśmy Jubileusz 60 lecia szkoły. Uroczystość miała szczególny charakter z kilku powodów. Jednym z nich była wspomniana rocznica, drugim Święto Komisji Edukacji Narodowej oraz otwarcie długo oczekiwanego przez dzieci i młodzież boiska do piłki ręcznej.

          Naszą uroczystość uświetniło swoją obecnością wielu gości. Wszyscy zaproszeni wchodząc do szkoły byli serdecznie witani przez panią dyrektor Jadwigę Krzemień, nauczycieli oraz uczniów. Każdy gość otrzymał  pamiątkowe kalendarium z historią szkoły. Specjalnie z tej okazji powstała „Reymontówka”, gdzie można było skosztować przygotowanych przez panie kucharki swojskich wyrobów: smalcu ze skwarkami, ogórków kiszonych, wyrobów garmażeryjnych.

          Akademię uroczyście rozpoczęła pani dyrektor krótkim przemówieniem. Pani wizytator, Burmistrz Miasta Bukowno, Przewodniczący Rady Miejskiej i Przewodnicząca Rady Rodziców w swoich mowach złożyli gratulacje i przekazali życzenia związane z dalszym funkcjonowaniem szkoły oraz prezenty dla placówki.

          Głównym punktem obchodów był program artystyczny przygotowany przez uczniów klasy 6 SP I, II, III gimazjum oraz nauczycieli: Panią Dorotę Adamczyk, Iwonę Gugałę, Joannę Nowak, Lidię Mańkę, Krzysztofa Kańczugę. Jako pierwszy na scenie pojawił się „duch edukacji”. Który błąkał się po naszej okolicy już od 1918 roku. Cały program nabrał niezwykłego uroku dzięki ukazywanym na projektorze starym fotografiom. Niejednokrotnie „łza zakręciła się w oku”, gdy z rozrzewnieniem patrzyliśmy na te utrwalone na zdjęciach „60 lat”. Przedstawiono historię naszej szkoły, zmiany jakie się dokonywały przez te wszystkie lata jej istnienia. Przypomniane zostały sylwetki ludzi – dawnych kierowników, dyrektorów, nauczycieli i uczniów. Nie zapomniano także o harcerzach, którzy działali pod opieką podharcmistrza Kazimierza Michalika.

          Nasza szkoła od początku swego istnienia była kuźnią różnych talentów. Pokazali to obecni uczniowie oraz zaproszeni absolwenci, dostarczając swoimi występami wielu radości i wzruszeń. Była uczennica Marta Jałowiec w swoim krótkim recitalu zaśpiewała piosenki: „ Są takie dni w tygodniu”, „Ja nie lubię sama spać”. A okazji jubileuszu reaktywowana została grupa kabaretowa w składzie: Albert  Czopik, Michał Banyś, która przedstawiła skecz pt. „Wesołe jest życie staruszka”. Również dzisiaj mamy wśród naszej społeczności uczniów, którzy rozwijają swoje pasje. Rodzeństwo: Marcin, Marta i Weronika Mazurowie zaprezentowali swoje umiejętności muzyczne. Zdolności taneczne mieliśmy okazję podziwiać dzięki grupie tanecznej „Iskierki”, w skład której  wchodzą uczennice klas I, II, III SP. Talenty sportowe zaprezentowali uczniowie z klasy IV, I II gimnazjum - wojownicy z zasadami, którzy obecnie trenują w klubie kiokushin w Bukownie. Akademia była dla uczniów okazją do zmierzenia się z różnym repertuarem. Zdolności aktorskie mogli przedstawić szczególnie uczniowie klasy II i III gimnazjum  w skeczu pokazującym druga stronę zawodu nauczyciela oraz parodii monologu  „Hamleta” W. Szekspira. Na uroczystość „przybył” patron szkoły Wł. St. Reymont, który przypomniał historię nadania szkole jego imienia. Przyprowadził również „Chłopów”. Zatańczyli oni jeden z piękniejszych tańców ludowych – Krakowiaka.

          Przy okazji 60 rocznicy obecna pani dyrektor Jadwiga Krzemień wręczyła byłym kierownikom, dyrektorom szkoły, przedstawicielom Rady Miejskiej, Rady Rodziców i przyjaciołom placówki pamiątkowe medale. Były one symbolicznym podziękowaniem za wkład włożony przy tworzeniu szkoły oraz pomoc przy pokonywaniu wielu trudności jakie niesie ze sobą codzienna rzeczywistość.

          Niezwykle miłą chwilą podkreślającą  uroczysty charakter obchodów był wspólny poczęstunek jubileuszowym tortem przygotowanym specjalnie na tę okazję przez cukiernię „Michalinka”.

          Dalsza część obchodów była związana z przekazaniem dla dzieci i młodzieży boiska do piłki ręcznej. Przecięcie wstęgi przez panią Wizytator, pana Burmistrza, pana Sekretarza Miasta, pana Przewodniczącego Rady Miejskiej, pana Mariusza Kłapcińskiego, ucznia Konrada Kruczka oraz poświęcenie boiska przez księży: Antoniego Normana i Jana Wadasa zostały radośnie przyjęte przez wszystkich uczniów. Boisko oficjalnie zostało otwarte.

          Dziękujemy wszystkim, którzy byli z nami w tym ważnym dniu. Cieszymy się, że szkoła, która jest coraz nowocześniejsza, ma swoją przeszłość tworzoną przez ludzi, z których każdy, podobnie jak „my” teraz, stanowi cegiełkę w murze historii naszej szkoły.

           

                                                                                                                                                                                                 


          Więcej zdjęć można obejrzeć w Albumie fotograficznym.