• Andrzejki

• Co roku w naszej szkole podtrzymuje się tradycje związane z andrzejkami. Tym razem obchodzono je w piątek 28 listopada. Szkolna Rada Uczniowska wraz z opiekunami zadbała, by był to dzień niezapomniany. W zaczarowanej „sali wróżb”, urocze wróżki i wróżbici przepowiadali przyszłość w sprawach sercowych i osobistych. W klimat obrzędów andrzejkowych wprowadzili uczniów koleżanki i koledzy z klasy II gimnazjum. W tym dniu wróżyli sobie wszyscy uczniowie naszej szkoły. Zaprosiliśmy też przedszkolaków. Przepowiednie dotykały różnych tematów. Najczęściej dotyczyły uczuć, sytuacji materialnej czy postępów w nauce. Przy stolikach wróżek gromadziły się tłumy interesantów. Wróżono z kości, odkrywano kubki, pod którymi ukryte były małe przedmioty symbolizujące rychły ożenek, bogactwo itp. Przyszłe losy przepowiadano także z wylosowanych kolorów, serc z imionami a także z ręki. Śmiechom i zabawie nie było końca.

Dawniej w Wigilię Świętego Andrzeja wróżyły sobie wyłącznie panienki. Chciały dowiedzieć się, kiedy wyjdą za mąż. Kawalerowie mieli swoje święto 24 listopada. Z zapytaniami o imię przeznaczonej im niewiasty udawali się do Świętej Katarzyny. Dziś chłopcy zrezygnowali z obchodzenia tego święta i wspólnie z dziewczętami bawią się 29 listopada.

Uprzednio andrzejki miały nieco inny charakter, więcej było w nich magii i wiary, że tego dnia przyszłość otwiera swoje tajemnice. Obecnie stały się wesołym spotkaniem towarzyskim, dostarczającym wielu przeżyć i emocji, a przepowiednie traktowane są mniej serio, bardziej z przymrużeniem oka.

Z naszej magicznej sali wróżb nikt nie wychodził ze smutną miną, wszyscy byli bardzo radośni i świetnie się bawili.