• Dzień kultury japońskiej

• Ohayou gozaimasu! Takim niezwykłym okrzykiem Weronika Kosmala i Dawid Rajski powitali gości zebranych na uroczystości zatytułowanej „Gimnazjalisto, otrząśnij się”, która odbyła się 18 grudnia w naszej szkole. Miała ona na celu sprawdzenie, czy uczniowie  klasy I są  przygotowani do tego, by wstąpić w szeregi gimnazjalistów. A ich starsi koledzy przekonali się o tym, wykorzystując bogactwo kultury japońskiej, z którą były związane przygotowane przez  nich konkurencje. Warto wspomnieć, że oprócz społeczności naszej szkoły uroczystość tę zaszczycił swoją obecnością sam cesarz Japonii wraz z małżonką (Magda Skupień oraz Bartek Mantyka). Pod czujnym okiem cesarskiej pary pierwszoklasiści przystąpili do różnorodnych konkurencji. I tak  pierwszym  ich zadaniem było opanowanie trudnej sztuki japońskich ukłonów (Mariusz Piasta i Natalia Skubis), następnie błyskawiczny kurs jedzenia pałeczkami (Marcin Mazur i Jakub Sikora), ceremonia parzenia herbaty (Justyna Paulewicz, Paulina Kasprzyk) oraz egzamin Ninja (Dawid Rajski, Mateusz Kozioł, Mateusz Filus). Sprawdzano także predyspozycje najmłodszych gimnazjalistów do noszenia kimona ( Ania Tracz, Marta Mazur), a także ich zdolności językowe oraz taneczne (Kornelia Wilk, Weronika Kosmala i Ola Mrukowicz). Z kolei sprawność fizyczną kandydatów na gimnazjalistów  testowano podczas pokazu walki sumo (Mateusz Filus, Filip Grybski). Na scenie pojawiły się także wojownicze żółwie Ninja (Mateusz Filus i Mateusz Kozioł) oraz  rozkoszny Pikachu (Ada Ostrowska), który zabawiał wszystkie maluchy, a także uratował siedzących w kuchni gimnazjalistów. Potem głos zabrał sam cesarz, który docenił liczne talenty pierwszoklasistów oraz zaprosił ich do ślubowania, a następnie pani dyrektor pasowała każdego ucznia na gimnazjalistę oraz wręczyła pamiątkowe dyplomy.  Na zakończenie kolejny raz pojawili się na scenie uczniowie klasy pierwszej i zaprezentowali przygotowany przez siebie taniec. Można zatem ogłosić, że w czwartkowy poranek uczniowie klasy I gimnazjum stali się pełnoprawnymi uczniami naszej szkoły.
          Mamy też nadzieję, że poprzez zabawę udało się im również lepiej poznać  bogactwo i niezwykłość kultury japońskiej. Sayounara!

Więcej zdjęć...