• Konkurs matematyczny Dexter

            • 30 stycznia 2024 r. odbył się etap szkolny konkursu matematycznego „DEXTER”. W konkursie wzięli udział uczniowie z klasy 3.

              Najlepiej z zadaniami konkursowymi poradziły sobie:

              Zuzanna Piętka i Klaudia Kopczyńska, które  reprezentowały  naszą szkołę w kolejnym,  gminnym etapie  konkursu, który odbył się 6 marca 2024 roku naszej szkole.
            • Uczennica Zuzanna Piętka zajęła II miejsce w konkursie i zakwalifikowała się do etapu powiatowego.

               

                                                                                                                

          • Uczta na Olimpie w klasie piątej

          •  

            W piątek, 1 marca, uczniowie klasy piątej zaprezentowali niezwykły projekt związany z mitologią grecką. Zorganizowali Ucztę na Olimpie, podczas której przebrali się za bogów i boginie olimpijskie i opowiadali o ich atrybutach.

            Na czele stołu zasiadł Zeus, król bogów, w towarzystwie swojej żony Hery, bogini małżeństwa, a także m. in. Atena, bogini mądrości i wojny; Ares, bóg wojny; Afrodyta, bogini miłości i piękna; Artemida, bogini łowów; Hefajstos, bóg ognia i kowalstwa; Hermes, bóg podróży i posłaniec bogów; Posejdon, bóg morza.

            Każdy z uczniów przygotował własny kostium i rekwizyty, na przykład, Zeus miał w ręku piorun, Atena wspaniałą tarczę, hełm i dzidę, Afrodyta jabłko i piękne róże, którymi obdarowała uczestniczki uczty, a Posejdon trójząb. Uczniowie prezentowali swoje postacie, odpowiadali na pytania i wszyscy wspólnie zjedli słodki poczęstunek, który nawiązywał do greckich potraw.

            Na olimpijskim stole nie zabrakło zatem winogron, ambrozji i nektaru oraz innych boskich przysmaków.

            Gratulujemy piątoklasistom, którzy udowodnili, że mitologia grecka jest bogatym źródłem wiedzy i inspiracji.

            Dziękujemy również rodzicom uczniów za zaangażowanie oraz pomoc w przygotowaniu strojów i smakołyków.

          • Wycieczka do Muzeum Regionalnego w Sławkowie

          • 26 stycznia 2024r. uczniowie kl.5-6 uczestniczyli w wyjeździe do Muzeum Regionalnego w Sławkowie. Wyjazd realizowany był w ramach innowacji pedagogicznej, w której biorą udział obie klasy. W trakcie zwiedzania dzieci mogły poznać historię Sławkowa, podziwiać eksponaty pochodzące z wykopalisk na tym terenie, poznać dzieje górnictwa i hutnictwa. Uczniowie wzięli również udział w warsztatach. Dzięki nim mogli „przenieść się w czasie”. Poznali sekret robienia własnoręcznie prawdziwego masła, nauczyli się mielić zboże żarnem, sprawdzili jak zrobić pranie na dawnej tarce czy szatkować kapustę. Pobyt w Muzeum był miłym zaskoczeniem dla uczniów. Z uwagą wysłuchali ciekawych opowieści przewodnika i chętnie uczestniczyli w zajęciach. Z pewnością był to niezapomniany wyjazd pełen atrakcji.

          • W karnawale...

          • 15 stycznia odbyła się zabawa karnawałowa dla uczniów klas 1-4. Motywem przewodnim zabawy był kosmos, dzieci przebrane były za bohaterów znanych bajek, można było zobaczyć: astronautów, kosmitów, superbohaterów a także księżniczki, rycerzy, piratów, żołnierzy, …nie sposób zliczyć i wymienić tych wszystkich postaci. Podczas zabawy wszyscy bawili się wesoło a uśmiech nie znikał z twarzy.

          • Artystyczne warsztaty

          • Uczniowie naszej szkoły w ramach zajęć rozwijających kreatywność uczestniczyli w warsztatach artystycznych  prowadzonych przez panią Paulinę Derdaś (prywatnie mamę Julii), która przybyła do nas z walizką ( i to dosłownie) pełną inspiracji. Uczestniczki zajęć poznały różne tajniki oraz techniki wykonywania i ozdabiania kartek, a także własnoręcznie wykonały kartki walentynkowe. Pani Paulino, gratulujemy Pani talentu, cierpliwości i pięknie dziękujemy za poświęcony czas oraz wszystkie upominki i "przydasie",  które otrzymaliśmy. Czekamy z niecierpliwością na następne zajęcia.   

          • PUNKT INFORMACYJNO-KONSULTACYJNY

          • Zapraszamy do Punktu Informacyjno-Konsultacyjnegodla osób używających/uzależnionych od alkoholulub narkotyków i członków ich rodzin,także w zakresie uzależnień behawioralnych.

                                                                                      Od 2 stycznia 2024 r
                                                                        
            Porady oraz konsultacje są udzielane
                                                                                        w każdy WTOREK
                                                                            
            w godzinach od 16.00 do 18.00

                               w budynku Przychodni MEDBUK Sp. z o.o. w Bukownie ul. Zwycięstwa (pokój nr 15, I piętro).

          • „Jestem częścią małej ojczyzny -poznaję swój region”.

          • W roku szkolnym 2023/2024 uczniowie klasy 5 i 6 uczestniczą w innowacji pedagogicznej związanej z poznaniem swojej najbliższej okolicy. Celem tych działań jest między innymi poznanie ciekawych miejsc w naszym mieście i regionie. W ramach innowacji uczniowie uczestniczyli 29 września w wycieczce do Ogrodzieńca. Celem wyjazdu było poznanie historii i tradycji regionu. W czasie wyjazdu dzieci miały możliwość podziwiać w Parku Miniatur makiety najbardziej znanych zamków i warowni. W Parku doświadczeń fizycznych uczniowie mogli poznać podstawowe prawa fizyki. Wiedzę tą mogli przybliżyć dzięki 47 urządzeniom. 16 listopada udało się zrealizować kolejny etap innowacji. Uczniowie zwiedzili Kopalnię Wiedzy o Cynku – ZGH „Bolesław” S.A. w Bukownie. Przed wejściem do muzeum obejrzeli maszyny, które kiedyś wykorzystywano do wydobycia rud cynku i ołowiu. Podczas zwiedzania mogli oni poznać wystawę poświęconą górniczo – hutniczej tradycji naszej małej ojczyzny. Multimedialna trasa zwiedzania obejmowała m.in. seans audiowizualny pt. „Żywioły”, ekspozycję zatytułowaną „Skarby ziemi olkusko-bolesławskiej”. W dalszej części  uczniowie poznali sposób eksploatacji i produkcji surowców. Końcowym etapem zwiedzania były sale, w których przedstawiono liczne pamiątki związane z tradycjami górniczymi oraz pokazano jak dawniej mieszkali górnicy z naszych terenów. W tym dniu dzieci wzięły również udział w warsztatach plastycznych w MOK w Bukownie. Tematem prac były dekoracje wykonane farbami na poszewkach.                                                                      Udział w innowacji pozwala uczniom na kształtowanie poczucia własnej tożsamości regionalnej, przywiązania do swojego miasta i regionu. Koordynatorkami tego przedsięwzięcia są:  Magdalena Pietras, Anna Skrzyńska i  Iwona Gugała.

          • Ruch i zdrowe odżywianie to moje wyzwanie

          • Nasza szkoła po raz drugi uczestniczyła w realizacji projektu zdrowotnego Ruch i zdrowe odżywianie to moje wyzwanie. Jest to program skierowany do uczniów z klas I - VI oraz ich rodziców. Głównym celem tego projektu jest aktywizacja ruchowa dzieci, rodziców, a także propagowanie w środowisku szkolnym i lokalnym zdrowego stylu życia. Program jest objęty patronatem Marszałka Województwa Małopolskiego oraz Dziecięcego Szpitala im. św. Ludwika w Krakowie.

            Podczas realizacji dzieci aktywnie uczestniczyły w różnych zajęciach sportowych - zawodach, grach zespołowych, zabawach ruchowych i tanecznych. Zajęcia dostarczały im mnóstwo radości i satysfakcji, pozwoliły w wartościowy sposób spędzić wolny czas. Dzieci bardzo chętnie uczestniczyły również w zajęciach edukacji żywieniowej. Samodzielnie przygotowywały zdrowe II śniadanie w postaci kolorowych, apetycznych kanapek, piekły ciasta fit oraz dietetyczne ciasteczka z orkiszu ekspandowanego, przyrządzały soki i smoothie z naturalnych owoców.

            Rodzicom zaprezentowaliśmy materiały dotyczące zdrowego stylu życia w postaci filmów i webinarów .Uczestniczyli także aktywnie w zajęciach ruchowych wspólnie ze swoimi pociechami. Tego typu zajęcia dostarczają każdej ze stron mnóstwo radości, humoru, poprawiają samopoczucie, pozytywnie wpływają na sprawność, pozwalają budować pozytywne relacje między ludźmi - co ważne również wśród najmłodszego pokolenia.

            Serdecznie dziękujemy Rodzicom i dzieciom z klas I-VI za udział i zaangażowanie w projekcie Ruch i zdrowe odżywianie to moje wyzwanie.

            Koordynatorki projektu:

            Dorota Wincenciak, Renata Dukat, Lidia Mańka

          • Malowanie bombek choinkowych

          • Dzieci z klasy pierwszej, drugiej i trzeciej uczestniczyły w warsztatach malowania ozdób choinkowych. Podczas wizyty w fabryce dowiedzieliśmy się jakie są etapy powstawania bombki szklanej, jak wygląda ręczne formowanie szkła oraz poznaliśmy tajniki dekorowania ozdób choinkowych. W trakcie warsztatów plastycznych dzieci samodzielnie dekorowały bombkę szklaną według własnego pomysłu. Powstały bardzo ciekawe i piękne bombki, które dzieci zabrały ze sobą do domów. Na pewno znajdą swoje miejsce na świątecznej choince.

          • Warsztaty Bożonarodzeniowe i wizyta w Urzędzie Miasta

          • 29 listopada klasa trzecia i czwarta wzięły udział w Warsztatach Bożonarodzeniowych w Miejskim Ośrodku Kultury w Bukownie. Uczniowie zapoznali się z tradycjami świątecznymi oraz obejrzeli ciekawy film.

            Uczniowie odwiedzili również Urząd Miasta w Bukownie i w towarzystwie Burmistrza Pana Mirosława Gajdziszewskiego poznali tajniki pracy w urzędzie.

          • Ciemno wszędzie, głucho wszędzie...

          • Bardzo serdecznie gratulujemy naszym siódmoklasistom, że znaleźli w sobie odwagę i motywację do pracy, przezwyciężyli tremę i własne uprzedzenia, poradzili sobie z wieloma różnymi emocjami i 7.11.23 zadebiutowali na scenie Miejskiego Ośrodka Kultury w Bukownie, wystawiając II cz. Dziadów Adama Mickiewicza. Nasi aktorzy wypadli wspaniale, co potwierdzili przybyli na premierę ich rodzice, bliscy, przyjaciele, a także nauczyciele, pracownicy szkoły i inni zaproszeni goście.
          • Miejskie obchody Święta Niepodległości

          • Jesteśmy dumni z uczniów klasy siódmej, którzy wraz z panem dyrektorem reprezentowali szkołę podczas miejskich obchodów 105. rocznicy odzyskania niepodległości przez naszą Ojczyznę.

            Po uroczystej Mszy Św., wraz z wszystkimi delegacjami, przemaszerowali pod obelisk Żołnierza Polskiego, pod którym złożyli kwiaty, oddając hołd tym, którzy walczyli, byśmy mogli żyć w wolnym kraju.

            Dziękujemy naszym uczniom i ich rodzicom za patriotyczną postawę.

          • 11 LISTOPADA

          • Dzisiaj w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości na pamiątkę 105 rocznicy odzyskania przez Polskę wolności.

            Uroczystość przygotowali uczniowie klasy czwartej.

          • Ruch i zdrowe odżywianie to moje wyzwanie

          • W bieżącym roku szkolnym uczniowie klas 1-6 uczestniczą w projekcie zdrowotnym " Ruch i zdrowe odżywianie to moje wyzwanie" .Organizatorem projektu jest Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy im. św .Ludwika w Krakowie. Patronat honorowy sprawuje Marszałek Województwa

            Małopolskiego - Witold Kozłowski. Celem projektu jest kształtowanie postaw prozdrowotnych wśród dzieci oraz rodziców.

            Dbałość o zdrowie uczniów to jedno z priorytetowych zadań współczesnej szkoły dążącej do pełnego i wszechstronnego rozwoju swoich wychowanków. Przekazując dzieciom wiedzę o zdrowiu i właściwym odżywianiu, kształtując umiejętności i postawy sprzyjając e zachowaniu zdrowia możemy propagować zdrowy styl życia i pracy, a tym samym poprawić kondycję zdrowotną

            społeczeństwa. Ukierunkowanie prozdrowotnych działań edukacyjnych w stronę rozwoju aktywności uczniów, a także dostarczenie im wiedzy na temat zdrowego odżywiania jest najlepszą inwestycją w dorosłe życie młodych ludzi. To również wspaniała wizytówka działań szkoły w zakresie promocji zdrowia.

          • Niezwykli goście w szkole

          • W niedzielny poranek 29 października do szkoły przybyli nasi rodzice i nauczyciele, by pod okiem pani Kasi i pani Malwiny – edukatorek z Centrum Nauki Kopernik w Warszawie wziąć udział w warsztatach „Nauka dla Ciebie w domu” organizowanych pod patronatem Ministerstwa Edukacji i Nauki. Pogłębiły one wiedzę uczestników na temat mądrego towarzyszenia dzieciom podczas eksperymentowania, zwróciły uwagę wychowawców na pozytywny aspekt nauki przez zabawę oraz promują aktywizujące i angażujące metody uczenia. Zajęcia pozwoliły dorosłym zobaczyć świat z perspektywy dziecka, a otrzymane zestawy są zachętą do wspólnego eksperymentowania. Wszystkim uczestnikom dziękujemy za wspólnie spędzony czas, dystans do siebie i świetną zabawę.

             

                     J. Nowak                                                                                           

             szkolny koordynator projektu